Home » Novinky

Tuzemské e-shopy měly výpadky, může za to masivní DDoS útok

Sobota 17.12.2011

Dial Telecom odstřihl zahraniční IP adresy

Vím o několikahodinové nedostupnosti minimálně čtyř e-shopů. Majitele ušlé objednávky samozřejmě dost vytočily… Útok podle všeho shodil celý jeden server, prezentací na něm mohly být desítky či stovky. První den byl o síle kolem 200 mbit, včera už podle providera přes 700 mbit, říká Martin Jakeš.

Martin Jakeš hostuje všechny e-shopy, u společnosti ProfiHOSTING s.r.o., která má konektivitu od telekomunikační společnosti Dial Telecom. Ta musela podle Jakeše plně odstřihnout zahraniční ip adresy, aby e-shopy v předvánoční době byly alespoň trochu dostupné.

DDOS útoky zasáhly většinu našich serverů. Jednalo o zhruba 9000 domén, které byly DDOS útoky postiženy, uvedl Tomáš Vrbický ze společnosti ProfiHOSTING s.r.o.

Později se ukázalo, že terčem podobného útoku se stalo také několik tisíc e-shopů českobudějovické společnosti Bohemiasoft s.r.o., která v Česku a na Slovensku provozuje systém na vytváření internetových obchodů. Také ona čelila v průběhu týdne masivnímu útoku, který vedl k zahlcení a přetížení jejího serveru, který přestal fungovat.

Podle Jaroslava Hansala, jednatele společnosti Bohemiasoft, došlo v pondělí, úterý a ve středu ke zhruba dvouhodinovým výpadkům, které postihly zákazníky s českou a slovenskou mutací systému Webareal a eshop-rychle. Nejdříve byl DDoS útok na server, který se nachází v pražském datovém centru Casablanca, z Číny, později z francouzských a holandských IP adres.

Více na lupa.cz